Geolokácia mesta
Štúrovo (v minulosti nazývané Parkan, maď. Párkány, nem. Gockern) je slovenské mesto patriace do Nitrianskeho kraja v okrese Nové Zámky. Štúrovo sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Podunajskej pahorkatiny a obklopujú ho rieky Dunaj, Hron a Ipeľ.
Podunajská rovina sa nachádza severozápadne od mesta a na východe sa nachádza pohorie Kováčovské kopce – Burda a na juhu pohorie Piliš. Mesto Štúrovo sa nachádza v juhovýchodnej časti okresu Nové Zámky, ktoré je vzdialené približne 45 km. Mesto Komárno je od Štúrova vzdialené 45 km a Nitra je vzdialená približne 88 km. Čo sa týka katastrálneho územia mesta Štúrovo, susedí len s dvomi ďalšími obcami- na západe s územím obce Obid a na severe s územím obce Nána. Na juhu a na východe je štátna hranica, ktorú tvorí rieka Dunaj.
V okolí mesta Štúrovo sa začína ohyb Dunaja. Nachádza sa tu Vyšehradská brána, ktorá je prielomovým úsekom doliny Dunaja medzi slovenským pohorím Kováčovské kopce (Burda) a Pilišskými vrchmi. Najvyšší bod Štúrova sa nachádza vo výške 132 m n. m. na vrchole Božieho kopca pri Továrenskej ulici. A najnižší bod mesta sa nachádza vo výške 103 m. n. m. a je pri brehu Dunaja.
Fakt, že Štúrovo je vhodným miestom na prežitie nielen letnej dovolenky potvrdzuje aj skutočnosť, že mesto patrí do teplej klimatickej oblasti a má vysoký počet letných dní, ktorých je v priebehu roka približne 70 a môže sa pochváliť aj dlhým slnečným svitom – až okolo 2 000 hodín ročne. V porovnaní s ostatnými slovenskými mestami je práve Štúrovo na 1. mieste v najvyššej priemernej ročnej teplote, ktorá tu ročne dosahuje priemerne 10,4 °C. Čo sa týka priemerných ročných zrážok, tie dosahujú 566 mm, v porovnaní so zvyškom Slovenska predstavuje suchú oblasť. Priemerná ročná vlhkosť je v Štúrove na úrovni74%. Poveternostné podmienky v meste a jeho okolí sú navyše mierne, za čo vďačíme Čerhátskym pahorkom, Kováčovskym kopcom, ale aj Pilišským a Vertéšskym vrchom, ktoré celé mesto obklopujú a zabraňujú tak prenikaniu silnejšieho vetra.
V okolí Štúrova prevažujú lúky a polia. Z hľadiska ochrany prírody je významným územím vyššie spomínané pohorie Burda (staršie aj Kováčovské kopce) a dokonca sa tu nachádzajú dve národné prírodné rezervácie. Na južnej strane sa od roku 1966 nachádza NPR Burdov (alebo Kováčovské kopce – juh) s rozlohou chráneného územia 364 ha. Je to sopečné pohorie, ktoré má najvyšší bod vo výške 396 m n. m. Ďalším chráneným územím je od roku 1966 NPR Leliansky les (alebo Kováčovské kopce – sever), ktorý sa nachádza na severnej strane s výmerou 199 ha. Podobne významnou národnou prírodnou rezerváciou je od roku 1983 NPR Kamenínské slanisko s rozlohou 34,9 ha. Nájdete tu však aj ďalšie chránené územia ako napríklad Prírodná pamiatka Kamenický sprašový profil a Prírodná rezervácia Vŕšok.
Vynikajúca dopravná infrastruktura
Dôležitým míľnikom v živote pohraničných Slovákov aj Maďarov bol jednoznačne 1. mája 2004, kedy Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Obnovený most cez Dunaj zblížil Štúrovo s Ostrihomom, kde as organizujú aj rôzne spoločné podujatia. Čo sa týka dopravy, Štúrovo je vďaka svojej polohe významnou železničnou križovatkou, keďže jej územím prechádzajú dve železničné trate. Napríklad trať 130 tvorí súčasť hlavného ťahu z Česka cez Bratislavu, Nové Zámky do Štúrova s pokračovaním až do Budapešti. Druhou železničnou traťou je trať Štúrovo – Levice, ktorá má skôr regionálny charakter. Znamená to, že sa pohodlne a jednoducho dostanete kdekoľvek, kde potrebujete, aj keď budete dovolenku tráviť napríklad v apartmáne Golden Beach Apartment. Štúrovo má dokonca dva prístavy, osobný- v centre mesta na nábreží Dunaja a nákladný, ktorý sa nachádza v areáli firmy Smurfit Kappa, avšak prístavy sú využívané len veľmi málo.
Kultúra a pamiatky
Pre milovníkov kultúry sa v meste Štúrovo nachádza mestské múzeum, ktoré bolo otvorené v máji roku 2004. Múzeum má dve miestnosti pre stále výstavy, jednu miestnosť pre dočasné výstavy a zároveň aj výstavu na dvore múzea a galériu osobností.
Ak radi zažívate bežný život mesta, ktoré počas dovolenky navštívite, v Štúrove sa pravidelne organizujú jarné a jesenné dni mesta, Jarmok Šimona a Júdu (v októbri), Hudobné dni (september/október), Festival Dunafest organizovaný každoročne v júli.
Most Márie Valérie,most spájajúci Štúrovo a Ostrihom, ktorí ľudia využívajú od roku 1895 a pomenovanie dostal podľa najmladšej dcéry rakúsko-uhorského kráľa Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Dvakrát bol takmer úplne zničený. Prvýkrát v roku 1919, kedy ho poškodili česko-slovenské vojská a neskôr v roku 1944 nemeckými vojskami. Po 2. svetovej vojne v roku 2001 sa ho podarilo opäť otvoriť.
Termálne kúpalisko Vadaš
Štúrovo sa nachádza na 1718 km rieky Dunaj a patrí do úmoria Čierneho mora. V blízkosti tečú rieky Hron a Ipeľa v okolí sú umelé vodné nádrže, ktoré priaznivo vplývajú na mikroklímu okolia. Zaujímavosťou mesta Štúrovo je vrt, ktorý bol zrealizovaný v roku 1949 v hĺbke 140 metrov, ktorý objavil prameň termálnej vody s teplotou 30 °C. Následne sa začalo s budovaním termálneho kúpaliska (dnešného TK II, alebo „starého kúpaliska“). V roku 1973 bol objavený ďalší zdroj termálnej vody v hĺbke 130 metrov s teplotou 39,7 °C a výdatnosťou 70 l/s, ktorý sa stal zdrojom dnešného termálneho kúpaliska Vadaš, ktoré do Štúrova láka množstvo turistov.
Poliklinika a obchodné centrum
V prípade potreby je vždy dobré vedieť, akou nemocnicou oplýva mesto, alebo okolie, ktoré plánujeme navštíviť. Štúrovo má vlastnú polikliniku a stanicu rýchlej zdravotnej pomoci, pričom najbližšia nemocnica sa nachádza v Ostrihome, Komárne a v Nových Zámkoch.
V prípade, že by vás prepadla nákupná horúčka, odporúčame vám navštíviť obchodné centrum s príznačným názvom Aquario Shopping Center Štúrovo.